archiv
Pondělí 19. října 2020 - 19:00 - Vrátnice
Zrušeno: Merta - Hrubý - Fencl
Akce je z důvodu epidemiologické situace zrušena.
Kancelář na ulici 1. máje 1000 je uzavřena na dobu neurčitou. Vstupenky lze vrátit pouze bezkontaktně. Na email ekonomicke@tka.cz zašlete žádost o vrácení, kde uvedete číslo svého účtu a jako přílohu nám zašlete pdf elektronických vstupenek nebo scan či fotografii fyzických vstupenek. Fyzicky bude možné vstupenky vracet až po znovuotevření kanceláře.
Základní kámen českého písničkářství, sedmdesátník Vladimír Merta a dvakrát mladší klavírista a kytarista Ondřej Fencl (s nímž V.M. v posledních letech hojně spolupracuje) pokračují v koncertování napříč republikou.
Hlavní postavou je bezesporu veterán Merta, který nedávnými alby Domilováno (2013) a Imagena (2014) nebo třeba aktuálním Popelnicovým románem (2020) znovu dokázal, že ještě nepatří do starého železa a má co říct nejen skrz své dávné hymny. Právě tyto kultovní songy ze 70. a 80. let jsou ovšem základem současného playlistu. Zazní Astrolog, Omamná květina, Chtít chytit vítr, Vzdálené výstřely, K pětadvaceti, Začouzené sklíčko, Harmonie … doprovázené střídavě klavírem a druhou kytarou.
Nápad vykrystalizoval z nenadálého hudebního setkání, vlastně z omylu. „Ondřej napsal email, že by mi rád poslal desku jeho kapely Hromosvod. Já si ho s někým spletl a odpověděl jsem: přijď večer do Kaštanu, mám tam koncert, přidej se,“ vzpomíná Merta na iniciační zážitek z jara 2011. „Hráli jsme bez zkoušení celou hodinu. To se může stát leda tak Dylanovi. Nebo mně.“ Nadšeně přijaté vystoupení pak vyústilo do dlouhodobější spolupráce, ke které se v roce 2014 spontánně přidal houslista Jan Hrubý.
Vstupné na sezení s místenkou: 300 Kč. Předprodej od 15. 9. 2020 od 8:30 online, v sídle T klubu, v TIC a nově v prodejně ENO il negozio (Brillovka).
VLADIMÍR MERTA
Vladimír Metra se narodil 20. 1. 1946 v Praze. Vystudoval architekturu na ČVUT, poté ještě na FAMU absolvoval scénaristiku a režii (jeho absolventský film na motivy povídek Oty Pavla Smrt krásných srnců byl za komunismu kultovní záležitostí).
Během studijního pobytu ve Francii začal koncem šedesátých let skládat vlastní písně, první LP deska Ballades de Prague vyšla více méně náhodou v roce 1969 u francouzské společnosti Vogue (dnes má mezi sběrateli cenu zlata).
Další možnosti silně omezila represe režimu, Merta s přestávkami koncertoval, publikoval a pokoušel se o vlastní filmařské projekty, byť oficiálními místy nepodporován.
V sedmdesátých a osmdesátých letech se stal nedotknutelnou písničkářskou ikonou. Prakticky kolem všeho, na co sáhl, vedla zdejší kritika oslavné tance. Básnické texty, ojedinělá hra na kytaru a písně jako Chtít chytit vítr nebo Omamná květina pravdy
vynesly Mertovi statut svojského muzikanta, který se nenechá nikým svázat.
Na první oficiální domácí album si musel počkat až do roku 1978, o deset let později vyšlo syrové dvoj-LP s živým záznamem koncertu v Malostranské besedě, kde nechybí ani Praha magická, Dezertér či Kocovina.
Po letech čekání následovalo cd Filmy v hlavě, jímž Merta stvrdil svou roli intelektuála naprosto nezapadajícího do černobílé schematičnosti společenských poměrů.
Z množství dalších aktivit zmiňme spolupráci se souborem židovských písní Mišpacha, barokní a renesanční hudbu s Janou Lewitovou, kooperaci s Mišíkovými Etc…, která vyústila v nezvykle zpěvné CD Ponorná řeka (2011) a především aktuální řadová alba Domilováno (2013) a Imagena (2014) s Davidem Landštofem, Ondřejem Fenclem, Josefem Štěpánkem a dalšími elitními muzikanty v doprovodné studiové kapele.
JAN HRUBÝ
Jan Hrubý, renesanční postava českého rocku a nadžánrový houslista par excellence, se narodil 3. prosince 1948 v Praze.
Po studiu na Pražské konzervatoři se v sedmdesátých letech stal stěžejním členem kapely Etc…, bez jeho houslí si lze těžko představit první dvě (nejslavnější) desky Vladimíra Mišíka. Po Mišíkově zákazu působil v Blues Bandu Luboše Andršta, v roce 1984 se přidal k Framus 5 Michala Prokopa a výrazně ovlivnil album Kolej Yesterday.
V roce 1985 se Hrubý vrátil k Etc…, paralelně začal vystupovat s triem Prokop-Andršt-Hrubý, dále v Čundergroundu (s Vladimíry Mertou a Mišíkem), spolupracoval s Dagmar Andrtovou-Voňkovou, ve studiu nahrával party na desky mnoha dalších (Jazz Q, Marsyas, C&K Vocal, Country Beat J. Brabce, Jan Spálený, Zuzana Homolová, Hana Hegerová…).
Na počátku devadesátých let propadl kouzlu keltského rocku, založil skupinu Kukulín (desky inspirované knihami J. R. R. Tolkiena), spolupracoval také s Marií Hoffmanovou…
V Etc… se po desetileté pauze znovu objevil v období cca 2000 – 2010, s Lubošem Andrštem tvoří od roku 2006 páteř obnovených Framus 5 Michala Prokopa (nadšeně přijatá alba Poprvé naposledy a Sto roků na cestě)…
V roce 2012 byl Hrubý čtenáři časopisu Rock Pop zvolen do tzv. Československé superskupiny (Střihavka-Pavlíček-Kulhánek-Dragoun-Hrubý-Meier), s níž aktuálně také vystupuje.
ONDŘEJ FENCL
Klavírista, kytarista, zpěvák a hudební publicista (nar. 8.8. 1981), dvacet pět let frontmanem folk-rockového Hromosvodu, od roku 2007 kapelník, klávesista a manažer 5P Luboše Pospíšila a také kytarista (a manažer) Schodiště aneb dřívějšího Nahoru po schodišti dolů bandu; textař (Lenka Dusilová, Olympic, L. Pospíšil…); novinář; též vedoucím několika revivalů (Beatles, Lucie, Uširváč)… Od jara 2011 spolupracuje s Vladimírem Mertou, participuje také na nedávném comebacku Marsyas. V roce 2018 vyšla u nakladatelství Galén kritikou ceněná sbírka Fenclových básní Všetečky.